• Hubert Kozłowski

Wszystko co musisz wiedzieć o ochronie zniżki

Cena polisy OC komunikacyjnej jest w największym stopniu uzależniona od naszej historii szkodowości. Jeśli jesteśmy bezszkodowym klientem, jeździmy wiele lat bezszkodowo, za polisę zapłacimy zdecydowanie mniej niż osoba, która ma na koncie spowodowanie stłuczki bądź wypadku. Jest to rozsądne działanie z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej. W końcu, u osoby, która spowodowała niedawno zdarzenie drogowe, ryzyko powtórzenia się takiej sytuacji w przyszłości rośnie. Efektem takiego działania może być zmniejszenie przyznanej zniżki w OC.

Nie jesteśmy jednak skazani na taki stan rzeczy. Wielu ubezpieczycieli ma w swojej ofercie dodatkową opcję pt. „Ochrona zniżki w OC”. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób taka ochrona działa i jaki ubezpieczyciel umożliwia nam wykupienie takiego dodatku.

Szczególnie warto zastanowić się nad taką opcją, gdy auto posiada dwóch współwłaścicieli: doświadczonego i młodego, świeżo upieczonego kierowcę.

Które towarzystwa pozwalają na wykupienie ochrony zniżki?

Warta: nowym klientom Warta daje za darmo gwarancję utrzymania zniżek na OC / AC, jeśli spowodują szkodę o wartości do 5 tys. zł. Kierowcy, którzy w tym czasie nie spowodują żadnej szkody i przedłużą umowę w Warcie na kolejny rok, otrzymają bezpłatnie ochronę zniżek po szkodzie bez limitu HDI: w wariancie OC Turbo HDI zapewnia ochronę zniżek w przypadku drobnej szkody (do 2 tys. zł). Jeśli w pierwszym roku kierowcy nie przydarzy się wypadek i przedłuży umowę na kolejny okres, otrzyma ochronę zniżek po szkodzie bez limitu PZU: umożliwia wykupienie ochrony zniżek po roku bezszkodowej jazdy MTU: ochronę zniżek na OC / AC mogą wykupić osoby mające już 60% zniżki za bezszkodowy przebieg polisy, w wieku co najmniej 25 lat i posiadające prawo jazdy od przynajmniej 3 lat. Ergo Hestia: wymagane jest posiadanie minimum 20% zniżki, ukończenie 26 roku życia oraz brak szkód w ciągu ostatnich 12 miesięcy Gothaer: Wykupując tę opcję, w przypadku wystąpienia jednej szkody, bez względu na jej wysokość, w rocznym okresie ubezpieczenia, nie utracisz zniżek za bezszkodowość.

Ochrona zniżki w AC

Ochrona zniżki jest również możliwa przy zawieraniu polisy AC. Odbywa się to na podobnych zasadach jak w przypadku polis Odpowiedzialności Cywilnej. Niesie to jednak ze sobą zazwyczaj większą dopłatę niż w przypadku dodatku do ubezpieczenia obowiązkowego. Mimo wszystko, trzeba pamiętać, że różnica w składce po szkodzie wyniesie zapewne więcej, niż koszt wykupienia ochrony zniżek.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Trzeba pamiętać, że ochrona zniżek działa wyłącznie u ubezpieczyciela, u którego ją wykupiliśmy. Jak to rozumieć? Jeśli zawrzesz polisę OC z ochroną zniżki np. w Gothaerze i spowodujesz szkodę, to Gothaer wybaczy Ci to zdarzenie. Cena kontynuacji polisy zostanie wyliczona nie zwracając uwagi na zaistniałe zdarzenie. Natomiast, inni ubezpieczyciele nie będą tak łaskawi i uwzględnią wszystkie spowodowane przez Ciebie szkody. Wynika to z faktu, że mimo łaskawego traktowania podczas kontynuacji ubezpieczenia, firma ubezpieczeniowa mimo wszystko ma obowiązek raportować szkodę do UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego).

 

791 287 318

602 190 899

Jagiellońska 28, 18-200 Wysokie Mazowieckie, Poland

  • Google Places
  • Facebook

©2020 by Kozłowski Ubezpieczenia

Polityka prywatności i RODO