• Hubert Kozłowski

Sprzedałem/kupiłem auto - co teraz?

Wydawać się może, że kupno lub sprzedaż samochodu to banalna czynność. W sumie, to częściowo tak jest, natomiast warto pamiętać o kilku ważnych aspektach samej umowy kupna sprzedaży, jak i czynności, które trzeba wykonać transakcji.


Sprzedaję samochód


Zacznijmy może od sprzedaży samochodu i formalności, które trzeba w związku z tym dopełnić.

Z punktu widzenia ubezpieczenia, bardzo ważne jest, aby w umowie znalazły się pełne czytelne dane obu stron umowy, tj. Imię, nazwisko, adres oraz numer PESEL. Jako agenci, często spotykamy się z umowami, w których zamiast numeru pesel podawany jest numer oraz seria dowodu osobistego. Jest to błąd, gdyż bez numeru PESEL mogą pojawić się problemy z dopełnieniem procedur związanych z ubezpieczeniem pojazdu.


Nowemu właścicielowi przekazujemy dowód rejestracyjny, ważne ubezpieczenie OC oraz zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.


Co zostaje na naszych barkach? Otóż, z naszej strony jako sprzedającego konieczne jest zgłoszenie sprzedaży do naszego ubezpieczyciela. Najprościej jest to zrobić poprzez udanie się do swojego agenta, jeśli natomiast nie jesteśmy w stanie skontaktować się z tym, u którego zawieraliśmy umowę ubezpieczenia, lub robiliśmy to online należy pamiętać, aby zapisać sobie numer polisy sprzedawanego pojazdu. Wtedy możemy udać się do dowolnego agenta lub skontaktować z infolinią danego towarzystwa.


Dlaczego musimy to zrobić?

Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację. Kupujący od nas samochód powoduje szkodę 2 dni po zakupie pojazdu. Firma ubezpieczeniowa nie jest świadoma, że właściciel został zmieniony, szkoda jest likwidowana z aktualnej polisy OC samochodu, czyli – zawartej przez nas. Wynikiem tego będzie widniejąca na nasze nazwisko szkoda, wyjaśnianie tej sytuacji będzie problemowe – także lepiej zapobiegać niż leczyć.

Kolejnym problemem jaki może nas spotkać gdy nie poinformujemy ubezpieczyciela to wznowienie polisy. Jeśli nie poinformujemy towarzystwa ubezpieczeniowego o sprzedaży auta, polisa zostanie wznowiona, a my wtedy będziemy musieli podeprzeć się umową kupna-sprzedaży aby wyjaśnić, że nie jesteśmy już jego właścicielem.

Żeby oszczędzić sobie kłopotów lepiej po prostu poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Wystarczy do tego umowa kupna-sprzedaży oraz numer polisy.


A co jeśli kupiliśmy samochód?

Sprawa również nie jest mocno skomplikowana. Tutaj możemy wyróżnić dwa przypadki.


Jeśli jest to pierwsza rejestracja pojazdu w kraju naszym obowiązkiem jest zawarcie ubezpieczenia OC w dniu rejestracji pojazdu. Czyli dostajemy w wydziale komunikacji dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) i wybieramy się z nim do agenta w celu zawarcia polisy OC.


Jeśli natomiast kupujemy pojazd już z polisą OC to jak najbardziej możemy skorzystać z polisy poprzedniego właściciela. Oznacza to, że kupujemy pojazd wraz z ubezpieczeniem, natomiast możemy z niego dalej korzystać lub też zawrzeć nowe. Nie ważne którą opcję wybierzemy, w obu przypadkach konieczna będzie wycieczka do agenta lub telefon na infolinię. Wydaje się, że jeśli zostajemy przy polisie poprzedniego właściciela to właściwie nic nie musimy nic robić. Nic bardziej mylnego! Konieczna jest przede wszystkim modyfikacja danych właściciela pojazdu – w końcu to Ty jesteś teraz nowym właścicielem! Warto również sprawdzić, czy polisa nie była zawarta w formie płatności ratalnej, lub czy nie zalega z jakąś odroczoną płatnością. Wg. Ustawy wszystkie zarówno prawa jak i obowiązki wynikające z umowy OC przechodzą na nowego właściciela, czyli wszelkie zaległości, płatności ratalne itp. – również!

Warto również zapytać agenta czy ubezpieczyciel, u którego jest zawarta aktualna polisa stosuje tzw. rekalkulację składki – czyli ponowne przeliczenie składki ubezpieczeniowej na warunkach nowego właściciela (jego zniżki, wiek, miejsce zamieszkania itp.). Jeśli ubezpieczyciel stosuje taką praktykę, to nie zawsze pozostawienie aktualnej polisy i tzw. „przepisanie” jej na siebie może być opłacalne. Pamiętaj, że agent ubezpieczeniowy jest Twoim przyjacielem, nie bój się zadawać pytań!


Najważniejszą informacją dla kupującego jest natomiast to, że polisa przejęta od poprzedniego właściciela nie wznawia się automatycznie na kolejny rok. Co oznacza, że jeśli zapomnisz o wznowieniu ubezpieczenia OC na swój nowy nabytek możesz zapłacić karę nawet do 5200 zł!!!

Nie masz czasu na cały artykuł? Oto krótka pigułka:


Sprzedałem samochód:

1. Umowa zawiera pełne dane osobowe obu stron: Imiona, nazwisko, adres zamieszkania i koniecznie numer PESEL

2. Przekazałem kupującemu dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC (polisę, potwierdzenie) oraz kartę pojazdu.

3. Udaję się do swojego agenta w celu zgłoszenia sprzedaży pojazdu, w tym celu należy wziąć ze sobą umowę kupna-sprzedaży oraz numer polisy sprzedanego pojazdu.

4. Szukam nowego auta


Kupiłem samochód:

1. Umowa zawiera pełne dane osobowe obu stron: Imiona, nazwisko, adres zamieszkania i koniecznie numer PESEL

2. Sprzedający przekazał mi dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC oraz kartę pojazdu.

3. Z umową kupna-sprzedaży oraz polisą OC udaję się do swojego agenta ubezpieczeniowego i sprawdzam:

a. Czy polisa ma jakieś zaległe raty lub inne zaległości w płatnościach?

b. Czy ubezpieczyciel stosuje rekalkulację składki?

c. Jeśli korzystam z ubezpieczenia poprzedniego właściciela pamiętam, że nie wznowi się ono automatycznie na kolejny rok!

d. Jeśli chcę zawrzeć nowe ubezpieczenie i nie korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela to mam do tego pełne prawo.

21 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
 

791 287 318

602 190 899

Jagiellońska 28, 18-200 Wysokie Mazowieckie, Poland

  • Google Places
  • Facebook

©2020 by Kozłowski Ubezpieczenia

Polityka prywatności i RODO