• Hubert Kozłowski

Samo OC wystarczy?

Większość klientów mówiąc o ubezpieczeniu samochodu myśli wyłącznie o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Możliwości są jednak znacznie większe, a oferty firm ubezpieczeniowych są na tyle rozbudowane, że dopasowanie odpowiednich produktów do naszych rzeczywistych potrzeb nie powinno stanowić większego problemu. Dlaczego jednak skupiamy się tylko na odhaczeniu obowiązku, a nie myślimy o realnym zabezpieczeniu naszego pojazdu? Samochód w dzisiejszych czasach jest nierzadko nie tylko podstawowym środkiem transportu rodziny, ale i narzędziem pracy, niekoniecznie tylko u osób prowadzących działalność gospodarczą. Stawki ubezpieczeniowe, jakie proponują ubezpieczyciele często powodują, że szukamy wyłącznie najtańszego, a nie najlepszego rozwiązania, nie zastanawiając się nad konsekwencjami takiego wyboru. Zastanówmy się więc, jak ubezpieczyć nasz samochód, aby rzeczywiście było to dobre zabezpieczenie, a nie tylko spełniony ustawowy obowiązek.

Samo OC to za mało?

W świetle dzisiejszych możliwości, zakup wyłącznie ubezpieczenia OC można określić jako strzał w stopę. Owszem, jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, jednak nie jest ono korzystne z punktu widzenia klienta. Musimy postawić sobie kilka znaczących pytań:

 1. Czy w każdej sytuacji związanej z korzystaniem z auta będę mógł/mogła sobie poradzić samodzielnie?

 2. Czy jeśli samochód odmowi posłuszeństwa w trakcie podróży będę w stanie samodzielnie zorganizować sobie holowanie, warsztat i ewentualną naprawę?

 3. Czy jeśli na szybie powstanie znaczący odprysk będę wiedział gdzie i jak dokonać naprawy lub ewentualnej wymiany?

 4. Czy mam pewność, że moje auto jest należycie zabezpieczone i nie boję się jego kradzieży?

 5. Czy w razie huraganu, gradu, mam pewność, że mój samochód będzie dobrze zabezpieczony i nie grozi mu całkowite zniszczenie w skutek działania sił przyrody?

A przede wszystkim, czy za każdą z tych ewentualności chcę wykładać „pieniądze z własnej kieszeni?”. Składka ubezpieczeniowa jest przecież nieporównywalnie niższa niż np. koszt naprawy auta po gradobiciu!

Co w takim razie warto mieć?

Rozsądnym krokiem jest chociażby dodanie stosunkowo niedrogiego ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). Ubezpieczenie NNW komunikacyjnego zabezpiecza Ciebie i Twoją rodzinę przed skutkami nieszczęśliwego wypadku w czasie podróży samochodem. Gwarantuje wypłatę nie tylko w razie śmierci. Pokrywa także trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia. W przypadku jeśli odnieślibyśmy jakieś obrażenia ciała w związku z wypadkiem z naszej winy, nie posiadając ubezpieczenia NNW, nie należałoby się nam żadne odszkodowanie. Natomiast, gdy wcześniej dołączymy taki produkt do naszej umowy ubezpieczeniowej, mamy zagwarantowaną ochronę nawet na taką ewentualność.

Często dobieranym do obowiązkowego ubezpieczenia OC produktem jest również ubezpieczenie szyb. Zwłaszcza szyba czołowa jest mocno narażona na uszkodzenia powstałe np. poprzez odpryski kamieni, a nawet upadające przedmioty z pojazdu poruszającego się przed nami. Nieważne, czy stracisz szybę wskutek zderzenia, umyślnego wybicia, czy działania sił przyrody. Ubezpieczenie szyb pokrywa naprawę lub wymianę szyby w profesjonalnym warsztacie na terenie całej Polski. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto nie ma ochoty samemu szukać warsztatu i wykładać pieniędzy na naprawę z własnej kieszeni, które w przypadku szyb w nowoczesnych autach może pochłonąć znaczne środki, nieporównywalnie wyższe niż roczna składka na tego typu ubezpieczenie.

Od niedawna dosyć popularnym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie opon. Szczególnie chętnie korzystają z niego panie, którym nie uśmiecha się m. in. samodzielna wymiana koła w przypadku jego uszkodzenia. Jednak nawet dla doświadczonych kierowców, tego typu zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego też zwolenników takiego rozwiązania jest coraz więcej, zwłaszcza, że roczny koszt takiego ubezpieczenia jest śmiesznie niski.

Na podróże, małe i duże – Assistance

Holowanie po wypadku i kolizji staje się już standardowym dodatkiem do większości polis OC oferowanych przez ubezpieczycieli na polskim rynku. Jednak tego typu ochronę zawsze można rozszerzyć. Chcesz mieć pełne wsparcie w razie kłopotów z autem w dowolnym miejscu w Polsce i zagranicą oraz wiele usług dodatkowych m. in. pomoc w razie rozładowania akumulatora, samochód zastępczy, dowóz paliwa, a nawet pomoc w przypadku utraty lub zniszczenia kluczyków. Wszystko to, oraz wiele więcej zawiera się w dodatkowym ubezpieczeniu jakim jest Assistance. Zwłaszcza osoby, często podróżujące np. w celach służbowych powinny się szczególnie zastanowić nad wykupieniem tego produktu.

AC

Najbardziej rozbudowanym i zapewniającym największą ochronę ubezpieczeniem jest oczywiście Auto Casco. Zapewnia nam ono wypłatę odszkodowania, jeśli np. dojdzie do zdarzenia z udziałem zwierzęcia (sarna, jeleń itp.), karoseria samochodu zostanie zniszczona przez gradobicie czy też przez zwyczajną nieuwagę zarysujemy własne auto o słupek na parkingu. Chroni nas również w przypadku kradzieży lub dewastacji pojazdu przez osoby trzecie. Jest to jednak ubezpieczenie stosunkowo drogie, natomiast dające pełną ochronę i spokój w każdej sytuacji. Wybierając polisę AC w naszej agencji masz pewność, że:

 1. w wariancie WARSZTAT niezależnie od wieku samochodu wybierasz rodzaj części, jakie chcesz, aby były użyte do jego naprawy

 2. nawet po wypadku auto jest nadal ubezpieczone na pełną sumę

 3. możesz wykupić amortyzację, dzięki czemu odszkodowania nie zmniejsza się o zużycie części podlegających wymianie

 4. w standardzie jest stała suma ubezpieczenia dla nowego pojazdu

Czuję się pewnie za kierownicą, AC nie jest mi potrzebne

Owszem, możesz być dobrym i pewnym siebie kierowcą, który nie boi się, że przypadkiem zarysuje auto na parkingu, lub w inny sposób uszkodzi je ze swojej winy. Niestety, siły przyrody głuche są na nasze umiejętności i pewność siebie. Grad, huragan czy powódź nie posiada żadnych kryteriów wyboru i równie dobrze może uszkodzić auto doświadczonego wieloletniego kierowcy, jak i świeżo upieczonego, który swoje prawo jazdy odebrał kilka miesięcy temu.

Ubezpieczyciele wiedzą o tym doskonale i również na taką ewentualność został przygotowany odpowiedni produkt, czyli – Minicasco/Smartcasco. Zapewnia on ochronę w przypadku działania sił przyrody, takich jak wcześniej wymienione huragany, grad czy zalanie oraz przed kradzieżą. Niektóre firmy umożliwiają również ubezpieczenie auta w razie szkody całkowitej, czyli zapewniają wypłatę w przypadku kiedy Twój samochód ulegnie całkowitemu zniszczeniu w skutek zderzenia z innym pojazdem, przedmiotem lub padnie ofiarą wandalizmu.

Możliwości jest wiele, dobrych wyborów – kilka

Ostateczna decyzja o wyborze pakietu ubezpieczenia zawsze należy do Ciebie – drogi kliencie. My jako doradcy, z wieloletnim doświadczeniem, możemy Ci tylko przybliżyć możliwości, jakie oferuje rynek. Nie bój się jednak zapytać o cenę dodatkowych rozwiązań, bo może się okazać, że zalety jakie idą za dodatkowymi produktami są nieporównywalnie większe w stosunku do ich rocznego kosztu.

1 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
 

791 287 318

602 190 899

Jagiellońska 28, 18-200 Wysokie Mazowieckie, Poland

 • Google Places
 • Facebook

©2020 by Kozłowski Ubezpieczenia

Polityka prywatności i RODO