• Hubert Kozłowski

Ja jestem pewny swojej emerytury, a Ty?

Wśród wielu moich klientów panuje przekonanie, że emerytura jest ostatnią rzeczą, którą powinni się przejmować. Bazują Oni na założeniu, że jest to odległa przyszłość, o którą nie warto się martwić, a do tego jest duża szansa, że jej nie dożyją, także sprawa zabezpieczenia emerytalnego jest odkładana w kąt.

Wielu z nich zaczyna mieć dziś poważny problem… bo dożyli. Nie mają jednak jak narzekać na brak rozrywki. Codzienne maratony intelektualne, pt. „Jak przeżyć za 1200 zł miesięcznie”, z pewnością są bardziej wymagające niż rozwiązywanie krzyżówek w bujanym fotelu, a do tego pomogą zapobiec pojawieniu się pierwszych objawów demencji.

Niestety, niektórzy są w jeszcze trudniejszej sytuacji. Ci, którzy odkładali na emeryturę w IKE, IKZE czy w dowolnej innej formie. Dysponują kapitałem, który musi przecież zostać w jakiś sposób spożytkowany! Pojawia się tu poważna łamigłówka: jechać na urlop nad morze, czy może w góry? Urlop w Polsce, czy może na plaży w Hiszpanii? Jaką zabawkę kupić wnuczkowi? To nie jest przecież takie proste!

Planowanie kluczem do sukcesu

Przedstawiona powyżej sytuacja może wydawać się nieco abstrakcyjna, jednak zastanówmy się nad tym tematem poważnie. Planujemy nasze wakacje, świąteczne odwiedziny w rodzinnym domu, a nawet weekendowy wypad z rodziną. A co z najdłuższymi wakacjami w naszym życiu? Emerytura, czyli zasłużony odpoczynek po kilkudziesięciu latach pracy. To, gdzie znajdujesz się dzisiaj, jest wynikiem Twoich wyborów wczoraj. Te decyzje, które podejmiesz dzisiaj określą, w jakiej sytuacji znajdziesz się w przyszłości. Planowanie finansów to bardzo złożony temat, a emerytura jest jednym z ważniejszych elementów takich działań.

Każdy z nas z pewnością zdaje sobie sprawę, że system emerytalny, który zapewnia nam ZUS nie grzeszy efektywnością. Większość Polaków odnosi wrażenie, że ich pieniądze odkładane rzekomo na emeryturę trafiają w pustkę, a otrzymane świadczenie nie jest proporcjonalne do składek, które przez lata są wpłacane na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak podaje portal Bussines Insider, deficyt ZUS w 2023 roku może wzrosnąć nawet do 77,3 mld zł. Dane są przerażające, a mówimy o najbliższych 4 latach. Co będzie za 10? 20? Czy polski system emerytalny jest w stanie wytrzymać rosnący z roku na rok stosunek osób otrzymujących świadczenia, do tych, którzy zapewniają ZUS-owi wpływy? Warto zatem poważnie pomyśleć o niezależnej od publicznych finansów emeryturze, której będziemy pewni i sami zaplanujemy jaką sumę na nią przeznaczymy.

W 2004 roku, ustawodawcy umożliwili nam oszczędzanie na emeryturę w ramach programów objętych ulgami podatkowymi, tj. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Szybciej tym razem znaczy lepiej

W oszczędzaniu na emeryturę, czas zdecydowanie działa na Twoją korzyść. Im wcześniej zdecydujesz się na oszczędzanie, tym mniejsze miesięczne kwoty będziesz musiał(a) odłożyć, lub uda Ci się zebrać większą sumę. Każde 150 000 zł zebrane do wieku emerytalnego pozwoli Ci dołożyć do domowego budżetu około 600 zł miesięcznie przez 20 lat!

Dla przykładu, średnie kwoty, jakie miesięcznie musiałby odkładać 25, 30, 40 i 50 latek, aby zebrać dodatkowe 150 000zł na emeryturę:

  1. 25 latek powinien odkładać co miesiąc 100 zł

  2. 30 latek powinien odkładać co miesiąc 127 zł

  3. 40 latek powinien odkładać co miesiąc 248 zł

  4. 50 latek powinien odkładać co miesiąc 570 zł

Widać wyraźnie, że im wcześniej pomyślimy o zabezpieczeniu emerytalnym tym lepiej dla nas. Każdy z nas może osobiście zadbać o swoją przyszłość. To jaką decyzję teraz podejmiemy może w znacznym stopniu stanowić o tym, jak wyglądać będzie nasze życie za te kilkanaście-kilkadziesiąt lat.

Ja jestem spokojny o swoją przyszłość, a Ty? Chcesz się dowiedzieć więcej? Umów się na rozmowę z naszym doradcą, który pomoże określić Ci twoje potrzeby ubezpieczeniowe i lepiej zabezpieczyć przyszłość Twoją i twojej rodziny. Hubert Kozłowski tel. 791 287 318

#IKZE #inwestycje #oszczędzanie #IKE #emerytura #ubezpieczenie #funduszeemerytalne #zus #inwestycja #przyszłość

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
 

791 287 318

602 190 899

Jagiellońska 28, 18-200 Wysokie Mazowieckie, Poland

  • Google Places
  • Facebook

©2020 by Kozłowski Ubezpieczenia

Polityka prywatności i RODO