• Hubert Kozłowski

Dowód rejestracyjny i polisę zostaw w domu? CEPiK 2.0 jeszcze nie w pełni sił…

Od 1 października, podróżując samochodem nie mamy obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia wykupienia polisy OC. Jednak nie wszystko działa tak, jak byśmy chcieli…

Utrudnione ułatwienia

Niestety, kolejny raz podczas wprowadzania ułatwienia dla kierowców wynikły znaczne problemy z cyfryzacją. Choć teoretycznie obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego został zniesiony, to w praktyce jednak warto mieć go przy sobie. Przynajmniej na razie. Jak mówi w wywiadzie dla money.pl przedstawiciel jednego z dużych ubezpieczycieli: „Kolejny raz jest problem z CEPiK-iem. Niby zmiany obowiązują od 1 października, ale cały czas działa system offline. My przekazujemy informacje natychmiastowo, ale wiemy, że ich „księgowanie” w CEPiK-u trwać może nawet kilka dni. W tym czasie policja będzie mogła być przekonana, że ubezpieczenia nie ma”. Co w takim razie w przypadku stłuczki lub wypadku, gdy nie mamy ze sobą dowodu rejestracyjnego ani polisy OC? W rozmowie z WP podinsp. Radosław Kobryś z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji radzi, aby skorzystać ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W UFG, każdy kto posiada podstawowe dane o pojeździe może sprawdzić czy pojazd ma ważną polisę OC. Wystarczy numer rejestracyjny lub numer VIN. Ubezpieczenie OC sprawcy wypadku sprawdzisz tutaj.

Jak dane o ubezpieczeniu OC trafiają do systemu CEPiK? Igor Ryciak z Centralnego Ośrodka Informatyki – odpowiadając na pytanie dziennikarzy z money.pl – tłumaczy, że dane trafiają do systemu za pośrednictwem UFG raz dziennie. Informacje o polisie OC trafiają jednak do UFG następnego dnia roboczego po jej wykupieniu. Co może oznaczać, że jeśli ubezpieczymy się np. w piątek, to nawet do poniedziałku w systemie prawdopodobnie nie figuruje fakt posiadania przez nas polisy.

Jakie można więc wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji?

Mimo braku obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC, wszystko warto mieć przy sobie te dokumenty, na wypadek kolizji lub wypadku. Zniesienie wymogu wożenia tych dokumentów uchroni nas wprawdzie przed konsekwencjami w postaci mandatu, jeśli zdarzy nam się ich zapomnieć, jednak przydatność danych w nich zawartych w razie zdarzenia drogowego jest nieoceniona. Ewentualnie, dobrym pomysłem będzie zrobienie zdjęcia zarówno dowodu rejestracyjnego jak i polisy OC. Dzięki temu, nawet jeśli nie będziemy mieli dostępu do internetu, a co za tym idzie nie będzie możliwe sprawdzenie w bazie UFG, to będziemy dysponowali danymi na temat auta oraz ubezpieczenia. Na pewno powinniśmy jednak mieć przy sobie oba dokumenty przez kilka dni po zawarciu polisy jeśli pojazd jest ubezpieczony w kraju po raz pierwszy. Wtedy mimo, że polisa może nie być jeszcze widoczna w CEPiK 2.0 będziemy w stanie udowodnić przed policją, że taką polisę posiadamy i uchroni to nas przed wieloma problemami.

1 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
 

791 287 318

602 190 899

Jagiellońska 28, 18-200 Wysokie Mazowieckie, Poland

  • Google Places
  • Facebook

©2020 by Kozłowski Ubezpieczenia

Polityka prywatności i RODO